1 I 2006

Widok kościoła parafialnego
w Papowie Biskupim

(Fot. Bartosz Wajda)

Parafia w Papowie Biskupim przeżywała w minionym roku ważne wydarzenia. Od dłuższego czasu zabytkowy dzwon kościelny, pochodzący z około 1370 r. (jeden z najstarszych na ziemi chełmińskiej), z powodu uszkodzenia nie wzywał na modlitwę wiernych z parafii. Stan drewnianej wieży z 1764 r. groził bowiem zawaleniem i nie pozwalał na kolejny jej remont. Trzy lata temu, dzięki inicjatywie ks. proboszcza Stanisława Szucy i rady parafialnej, podjęto decyzję o budowie nowej wieży. Decyzja ta została zaakceptowana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W 2003 r. zakupiono cztery nowe dzwony ze słynnej odlewni ludwisarskiej Janusza Felczyńskiego z Przemyśla. Są to dzwony: św. Mikołaja, Matki Boskiej Papowskiej, św. Stanisława Kostki oraz św. Izydora Oracza. W następnym roku przystąpiono do prac rozbiórkowych starej wieży, po czym rozpoczęto budowę nowej – ceglanej. Zużyto w tym celu blisko 45 tys. cegieł. Wiosną 2005 r., po zakończeniu prac budowlanych, zainstalowano na wieży nowe dzwony. Stary dzwon umieszczono na wieży rok wcześniej, podczas pierwszego etapu prac. 29 maja 2005 r.; z udziałem lokalnych władz samorządowych, odbyła się uroczysta Msza św., podczas której poświęcono krzyż oraz starą kulę hełmową zwieńczającą szczyt wieży. W kuli hełmowej umieszczono współczesne polskie obiegowe monety i banknoty oraz podstawowe informacje o czasach i ludziach, którzy przyczynili się do zbudowania nowej wieży.

Dzięki projektowi prof. Jana Tajchmana nowa wieża dobrze wkomponowuje się w architektoniczny styl gotyckiego kościoła. Po zamontowaniu schodów i okiennic wieża będzie udostępniona zwiedzającym. Dzięki tej kosztownej inwestycji parafianie oraz turyści będą mogli podziwiać panoramę pięknego Papowa Biskupiego z ruinami zamku krzyżackiego i widokiem na jezioro. O nabożeństwach przypominają zaś piękne i harmonijne dźwięki czterech nowych dzwonów, które słychać w najdalszych zakątkach parafii. Zapraszamy do Papowa Biskupiego także za pośrednictwem strony internetowej www.papowobiskupie.prv.pl

indexpowrótarchiwum