1 I 2006

Trzeba siać,
choćby po wiatr...
Katarzyna Cegielska

Trzeba siać, choćby pod wiatr. Siać ziarno prawdy, wiary, miłości, pracowitości i poszanowania człowieka. Trzeba spłacić dług Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie – mówił ksiądz biskup Józef Zawitkowski w homilii podczas Mszy św. dziękczynnej za 14 lat posługi ewangelizacyjnej Radia Maryja. Uroczystości z okazji urodzinowej rocznicy rozgłośni odbyły się w środę 7 grudnia w Toruniu i dzień później w Bydgoszczy.

Wspólnoty tworzą tkankę Kościoła
Z ks. Mieczysławem Nowakiem rozmawia
Tomasz Strużanowski

Po II Soborze Watykańskim przed świeckimi otworzyło się ogromne pole do działania według najróżniejszych charyzmatów; poruszyli oni zastałe tworzywo Kościoła i to jest właśnie ta „wiosna Kościoła”, o której mówił Jan Paweł II. Inicjatywa duszpasterska należy do proboszcza i pozostałych kapłanów, ale potrzebują oni współpracowników.

Sympozjum na Wydziale Teologii UMK
w Toruniu

„Odnowa teologii moralnej w 40 lat po Soborze Watykańskim II”
kleryk Sławomir Lesicki

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, 1 grudnia 2005 r., odbyło się sympozjum naukowe pt. „Odnowa teologii moralnej w 40 lat po Soborze Watykańskim II”, zorganizowane przez Zakład Teologii Moralnej i Katolickiej Nauki Społecznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Echo ze Wzgórza błog. Marii Pasterki

„Bóg się rodzi - w każdej duszy!”
Oprac. m. Gaudiosa Dobrska
Pasterka

Ten pokój, który płynie ku nam z Jezusowego Żłóbka – i z Eucharystii, w której Słowo Wcielone pozostało z nami na zawsze. W Niej miłość Jezusa poniża się ku nam i mówi: «Moją rozkoszą jest przebywać z synami ludzkimi!»

Sakramenty w życiu chrześcijanina

Co to jest „sakrament”?
ks. Marian Tomasz Kowalski

W chrześcijaństwie określenie sakramentum odniesiono do tajemnicy i obrzędów sprawowanych przez chrześcijan. Dziś sakrament definiujemy jako widzialny znak niewidzialnej łaski, którą oznacza i sprawuje.

Patronalne święto Akcji Katolickiej

Ostatnia niedziela roku liturgicznego, uroczystość Chrystusa Króla, to także patronalne święto Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Tego dnia członkowie AK
i KSM z całej diecezji zgromadzili się w toruńskiej katedrze na wspólnej dziękczynnej modlitwie. Uroczystą Mszę św. celebrował ks. Jan Perszon, w asyście opiekuna diecezjalnej Akcji Katolickiej ks. Wiesława Łużyńskiego
i opiekuna młodzieży
ks. Wojciecha Murawskiego. Oprawę liturgiczną Eucharystii przygotował zarząd diecezjalny AK
i członkowie KSM. Ks. prof. Jan Perszon, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego, wygłosił okolicznościowe Słowo Boże, w którym mówił
o znaczeniu Akcji Katolickiej i jej celach, a także
o czynieniu dobra w życiu. Zgromadzeni na Eucharystii objęli swoją modlitwą członków obu stowarzyszeń, ich rodziny, opiekunów i cały Kościół powszechny. Podczas Mszy św. nowi członkowie złożyli przyrzeczenie przynależności do KSM.
Po uroczystości w katedrze wszyscy członkowie diecezjalnej Akcji Katolickiej udali się do Toruńskiego Centrum Dialogu Społecznego przy
ul. Łaziennej, gdzie podczas poprzedzonego modlitwą spotkania wybrano nowy diecezjalny zarząd
i odczytano sprawozdanie
z dotychczasowej 3-letniej kadencji. Do nowego zarządu AK wybrano przedstawicieli wszystkich okręgów naszej diecezji, czyli toruńskiego, brodnickiego
i grudziądzkiego. Poprzedniemu zarządowi składamy serdeczne Bóg zapłać za dotychczasową pracę i troskę, nowemu zaś życzymy błogosławieństwa Bożego i wszelkich potrzebnych łask.

Maria Szczęsna

Redaktor odpowiedzialny:  ks. Dariusz ŻURAŃSKI