26 II 2006

Tomasz Strużanowski

Uwielbienie Boga przez radosną zabawę

Wizyta duszpasterska
w toruńskim przedszkolu „Calineczka”

Marta Kempara

Uroczystości
św. Jana Bosko
w toruńskich szkołach salezjańskich

Monika Mrowińska

oprac. Teresa Tylicka

Diecezjalne obchody
Światowego Dnia Chorego

„Abyście sami widzieli sens cierpienia…”
Joanna Kruczyńska

Ojciec Święty, Jan Paweł II, ogłosił przypadające 11 lutego wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, jako Światowy Dzień Chorego.

I odpuść nam
nasze winy...
Z o.Feliksem Dziadczykiem SJ rozmawia
Helena Maniakowska

Rzeczywiście czas Wielkiego Postu i Adwentu, a szczególnie tydzień przed samymi świętami, to jedna wielka „fala spowiedziowa”. Napawa to ogromną radością, gdy wierni garną się do Pana Boga, a mając świadomość swoich niewierności.

Odsłonięcie tablicy poświęconej
ks. Prymasowi
Stefanowi Wyszyńskiemu
Waldemar Rozynkowski

2 lutego w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu na Podgórzu odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ks. Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Umieszczona za kościelnym murze tablica nawiązuje bezpośrednio do wydarzenia sprzed prawie sześćdziesięciu lat, kiedy to 1 lutego 1949 r. ks. Prymas nawiedził kościół podgórski, jako pierwszy w obejmowanej archidiecezji, jadąc do Gniezna na swój ingres.

Sakramenty w życiu chrześcijanina (9)

Kto może być chrzestnym?
ks. Marian Tomasz Kowalski

Zgodnie z chrześcijańską tradycją, przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego1). Jego zadaniem jest, w wypadku chrztu osoby dorosłej, towarzyszenie w dochodzeniu do wiary i poznawaniu życia chrześcijańskiego; a w przypadku chrztu dziecka ma on wraz z rodzicami przedstawić dziecko do chrztu i pomagać w jego wychowaniu religijnym, tak, by prowadziło życie prawdziwie chrześcijańskie.

Dekanaty grudziądzkie

Rocznica powrotu Grudziądza do ziem polskich

Msza św. koncelebrowana
z okazji odzyskania niepodległości Grudziądza
(Fot. s. Klemensa)

23 stycznia 1920 r., po 148. latach niewoli, Grudziądz został przyłączony do Polski. Spełniły się marzenia wielu pokoleń. Każdego roku ta rocznica jest obchodzona bardzo uroczyście. Także w tym roku odprawiono Mszę św. w kolegiacie św. Mikołaja, w której wzięli udział liczni mieszkańcy miasta, reprezentacja kompanii honorowej Wojska Polskiego, zaś oprawę muzyczną przygotował chór „Echo”. W koncelebrowanej Eucharystii pod przewodnictwem ks. inf. Tadeusza Nowickiego uczestniczyli: ks. prał. Henryk Kujaczyński i ppłk. ks. Piotr Gibasiewicz- kapelan WP. Obecni byli też przedstawiciele władz miejskich, samorządowych, weterani wojenni i kombatanci z pocztami sztandarowymi. Po Mszy św. pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na Rynku Głównym złożono kwiaty. Uroczystościom rocznicowym towarzyszyły wcześniejsze o kilka dni spotkania mieszkańców także z udziałem reprezentacyjnego zespołu WP, podczas których śpiewano pieśni żołnierskie i patriotyczne.

Zenon Zaremba

Redaktor odpowiedzialny:  ks. Dariusz ŻURAŃSKI