Dodatek do Katolickiego Tygodnika "Niedziela"

nr 26 - XLVII- 27 czerwca 2004 rok

numer biezacy archiwum szukaj Diecezja Torunska Katolicki Tygodnik "Niedziela" e-mail

Procesja Bożego Ciała w Toruniu

(Fot. Czesław Jarmusz)

W Uroczystość Bożego Ciała 10 czerwca br. biskup toruński Andrzej Suski przewodniczył Eucharystii w toruńskiej katedrze. Po Mszy św. procesja przeszła głównymi ulicami Torunia zatrzymując się tradycyjnie przy czterech ołtarzach. Monstrancję z Najśw. Sakramentem niósł ks. bp Andrzej Suski, natomiast księża proboszczowie toruńskich parafii przy ołtarzach odczytywali fragmenty Ewangelii. Tradycyjnie uroczystość zakończyła się mszą św. sprawowaną przed kościołem Chrystusa Króla w Toruniu, gdzie Ksiądz Biskup podziękował tłumom mieszkańców Torunia, którzy uczestniczyli w procesji.

xwm

"Niebo ukryte jest
w nas"

W niedzielę 23 maja, w uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa, niepełnosprawni diecezji toruńskiej już po raz trzeci pielgrzymowali do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Józef Szamocki, sufragan toruński, który w homilii przypomniał uczestnikom pielgrzymki, że niebo jest w zasięgu naszych rąk, jest ukryte w nas, a ujawnia się zwłaszcza w kontakcie z najsłabszymi.

Wizyta u Matki Bożej w diecezjalnym sanktuarium, dzięki gościnie ojców redemptorystów, trwała od południa do wieczora. Spotkanie zostało zorganizowanie przez Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman, Pracownię Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych przy UMK i Diecezjalne Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych. Przebiegało pod hasłem „Oto Matka Twoja”. W trakcie pielgrzymki zaprezentowano prace plastyczne wyrażające radosne tajemnice Różańca św. wykonane przez dzieci z toruńskich szkół specjalnych i warsztatów terapii zajęciowej. Nie zabrakło czasu na wspólną Agapę i występ zespołu młodzieżowego z parafii ojców paulinów oraz konkursowy przegląd teatrów.

Katarzyna Cegielska

wkrótce

Uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy Głównej Patronki Diecezji Toruńskiej
27 czerwca 2004 r.

Katedra Świętych Janów

Godz. 16.00 – Nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy – przewodniczy ks. prał. Stanisław Majewski

Godz. 16.45 – Procesja z obrazem do Sanktuarium na Bielanach

Kościół św. Józefa na Bielanach

Godz. 18.00 – Msza św. Koncelebrowana pod przew. biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego.

w bieżącym numerze:

Ewangeliczny kształt wolności
Teresa Tylicka

W czerwcu bieżącego roku minęła 25. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny; 7 czerwca upłynęła 5. rocznica wizyty Ojca Świętego w Toruniu. Minęło pięć lat od historycznej chwili, gdy Papież-Polak podczas swojej kolejnej pielgrzymki do Ojczyzny przebiegającej pod hasłem: „Bóg jest Miłością” stanął na toruńskiej ziemi, gdy na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika skierował do świata nauki polskiej refleksję o służbie prawdzie, a na toruńskim lotnisku beatyfikował ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego oraz zostawił przesłanie pokoju i pojednania, zaś młodą diecezję toruńską powierzył Chrystusowi w myśl słów św. Pawła: Twoją jesteśmy własnością i do Ciebie należeć chcemy.

Diecezjalne Duszpasterstwo Rolników

Patronalne święto rolników
- dzień św. Izydora
Aleksandra Wojdyło

Św. Izydor - Oracz ur. 1080 w Madrycie, zm. 1130. Pochodził z ubogiej rodziny, ale bardzo religijnej. Jako młodzieniec pracował w charakterze parobka u zamożnych sąsiadów. Z tego czasu pochodzi piękna legenda: gdy Izydor oddawał się modlitwie, pracę za niego wykonywał Anioł Boży. Po pewnym czasie ożenił się z Marią Toribią, która później została błogosławioną. Św. Izydor zasłynął jako człowiek pobożny, pełen ducha modlitwy i uczynków miłosierdzia. Jest czczony nie tylko w Madrycie, ale również w Polsce - jako patron rolników. Nie można odrzucić Boga i liczyć tylko i wyłącznie na swoje ludzkie słabe siły. To jest za mało. Tą droga nic się nie osiągnie. Nie można swojego życia oprzeć tylko na samej pracy, odrzucając Boga. Takie życie nie przynosi owoców. Zatem - modlitwa i praca w imię Boże to obszary, które są najbardziej bezpieczne dla człowieka. To wszystko - modlitwa i praca - przynosi owoc obfity.

Brodniczanie nad Lednicą
Barbara Stefańska

W kwietniu br. z inicjatywy ks. Wojciecha Pieczula przy par. św. Katarzyny w Brodnicy powstała Wspólnota pw. Świętego Dobrego Łotra. Jej członkowie, głównie uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych, spotykają się co tydzień, by modlić się i umacniać swą wiarę. Największą przygodą duchową był udział członków wspólnoty w lednickim spotkaniu młodych – 29 maja br. Brodniczanie znaleźli się wśród 180 tys. młodych ludzi, którzy uczynili Chrystusa najważniejszą wartością swego życia.

Wykłady otwarte w seminarium

Czy prawda może zniewalać?
Tomasz Strużanowski

12 maja najbardziej wytrwali uczestnicy zebrali się w auli toruńskiego Seminarium Duchownego, aby wysłuchać ostatniego tegorocznego wykładu otwartego z cyklu „Kościół wobec wyzwań XXI wieku”. Tym razem w roli prelegenta wystąpił ks. dr hab. Zdzisław Pawlak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, a zarazem pracownik Zakładu Filozofii Chrześcijańskiej Wydziału Teologicznego UMK, który zatytułował swój wykład "Kościół a filozoficzny postmodernizm. Próba oceny”.

z życia diecezji

Redakcja częstochowska: Anna WOJCIECHOWSKA
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel. (034) 365-19-17, fax (034) 366-48-93

Redaktor odpowiedzialny:  ks. Wojciech MISZEWSKI